Jüri Üyeleri
Samsung “Solve for Tomorrow” bilim yarışmasına gönderilen sunum veya projeler, alanında uzman isimlerin oluşturduğu bir jüri tarafından değerlendirilir.
Prof. Önder Küçükerman Haliç Üniversitesi Rektör Yardımcısı
Önder Küçükerman 1939 yılında Trabzon'da doğdu. 1965 yılında 'İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirdi ve asistan olarak çalışmaya başladı.

Önder Küçükerman, Türkiye’de ilk kez 'Endüstri Tasarımı Bölümü'nü 1971 yılında Güzel Sanatlar Akademisi'ne bağlı olarak biçimlendirilen 'Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu'nda (U.E.S.Y.O.) kurdu ve 1980 yılına kadar Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. Aynı zamanda Akademi’deki görevini sürdürdü.

1980 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nde yeni kurulan 'Endüstri Sanatları Fakültesi'nin Dekan Yardımcılığı görevini yaptı.

Önder Küçükerman, 1982 yılında Akademi’nin temelleri üzerine kurulan 'Mimar Sinan Üniversitesi' Mimarlık Fakültesi’ndeki, 'Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü' başkanı oldu.

Prof. Önder Küçükerman, 1987- 1993 yılları arasında iki dönem Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Dekanlığı görevini yaptı.

Prof. Önder Küçükerman, 1971 yılından 2006 yılında emekli oluncaya kadar 'Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü' başkanlığını görevini kesintisiz olarak sürdürmüştür.

Bunların yanı sıra, Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, 'Endüstri Ürünleri Tasarımı Anabilim Dalı Başkanı' olarak çalıştı. Ayrıca 1979 yılında kurulan 'Endüstri Tasarımı Araştırma ve Yayın Enstitüsü' (E.T.A.Y.E.) başkanı ve daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde 2000 yılında kurulan Endüstri Tasarımı Araştırma Merkezi’nin (E.T.A.M.) kurucusu ve müdürü olarak görev yaptı.

Prof. Küçükerman, 1984-1992 yılları arasında Başbakanlık/Devlet Bakanı, Turizm ve Kültür Bakanlıkları danışmanı (Sn Tınaz Titiz ve Sn. Adnan Kahveci ile) olarak, özellikle 'Türkiye’de geleneksel endüstri kaynaklarının tasarım ve yaratıcılık açılarından çok yönlü düzenlenmesi, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi' amacıyla projeler hazırladı.

Aynı tarihler arasında Sümerbank/Sümerhalı'da yönetim kurulu üyeliği yaptı ve tasarım yönetimi görevlerinde bulundu. Endüstride tasarım düşüncesinin ve kaynaklarının geliştirilmesi amacıyla birçok vakıf kurdu ve yönetimlerinde bulundu.

Prof. Önder Küçükerman, aşağıda isimleri ve tarihleri belirtilen ve başta 'Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları- Paşabahçe' (1971-1993), 'Emayetaş' (1976-1979), 'Sabri Yaman Makine Fabrikası' (1980-1981), 'Koç Holding- Türk Demirdöküm' (1980-1992), 'Transtürk Holding-Telefunken' (1980-1985), 'Chrysler Kamyon Sanayii' (1981-2001), 'TC Karayolları-Tübitak Marmara Araştırma Kurumu' ( 1981-1984), 'İstanbul Porselen Sanayii' (1982-1991), Presiz (1984-1986), TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı (1986-1989), 'Tofaş' (1997-2001), 'Expo 2000 Hannover' Türkiye Pavyonu, 'CNR' (2002-2003), 'İstanbul Design Week' (2006-2007) olmak üzere çok sayıda kuruluşta ve organizasyonda tasarım yöneticisi, tasarımcı, danışman ve tasarım koordinatörü olarak görev yaptı ve yapmaya devam etmektedir.

Prof. Önder Küçükerman, Üniversitedeki görevleri yanısıra, 1991 yılından 199 yana 'The International Committee for the Conservation of Industrial Heritage' (T.IC.C.I.H.) Türkiye muhabiri görevini yapmıştır.

Prof. Küçükerman'ın kendi uzmanlık alanı içinde yer alan 'Endüstri Tasarımı', 'Yaratıcılık', 'Türk Evi', 'Anadolu'da Geleneksel Tasarım', 'Halıcılık', 'Cam Sanayii', 'Porselen ve Seramik Sanatı', 'Giyim Sanayii', 'Otomotiv Sanayii', 'Sanayi ve Tasarım Tarihi Mirası', 'Milli Saraylar' konularında çok sayıda bilimsel ve sanatsal araştırma, yayım, tasarım, TV programları yanında, yetmişten fazla yayımlanmış kitabı vardır.

Prof. Küçükerman, 11 Temmuz 2006 tarihinde yaş haddinden dolayı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'den emekli olmuştur ve aynı üniversitede öğretim görevlerini sürdürmektedir.

Prof. Önder Küçükerman, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden emekli olduktan sonra, Eylül 2006 tarihinde T.C. Haliç Üniversitesi'nde, Rektör Yardımcılığı görevine atanmıştır ve 2008 yılından 2015 yılına kadar Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanı görevini sürdürmüştür. Eylül 2015 tarihinden bu yana TC Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmektedir. Ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyeliği görevini de sürdürmektedir.

Prof. Önder Küçükerman, Gözen Küçükerman (Yüksek İç Mimar) ile evlidir ve Orhan Küçükerman adlı bir oğlu vardır.

Prof. Önder Küçükerman, Trabzon'lu ünlü yayımcı KİTABİ Hamdi Efendi'nin en büyük kızı Belkıs Peker ile Ali Salim Peker'in torunudur ve ressam Orhan Peker'in yeğenidir.

Prof. Önder Küçükerman'a, 11 Şubat 2019 tarihinde Ankara'da Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank tarafından Türk Patent Kurumu Başkanlığı'nda düzenlenen törenle "Türk Tasarım Konseyi 2018 ONUR ÖDÜLÜ" verilmiştir.
Mehmet Kaan Dericioğlu Patent ve Marka Vekili Avrupa Patent Vekili Ankara Patent Bürosu Limited Şirketi Kurucu Ortağı ve Onursal Başkanı Fikri Mülkiyeti Koruma Derneği Kurucu ve Onursal Üye PEM Patent ve Marka Vekilleri Derneği Üye ve Disiplin Kurulu Başkanı ODTÜ Yarı Zamanlı Öğretim Görevlisi
1964 yılından günümüze kadar fiilen fikri haklar alanında Patent ve Marka Vekili olarak çalışan M. Kaan Dericioğlu, Devlet Planlama Teşkilatı bünyesinde kurulan Patent Kanunu ve Türk Patent Enstitüsü Kuruluş Kanunu Hazırlık Özel İhtisas Komisyonu’nda Raportörlük ve Başkan Vekilliği yapmıştır.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Bilgi Üniversitesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde Fikri Haklar alanında Lisans ve Yüksek Lisans dersleri vermiştir. FISAUM-Ankara Üniversitesi Fikri Haklar Araştırma ve Uygulama Merkezi’ndeki kurslarda görev almış, Sabancı Üniversitesi Girişimci Geliştirme Programı kapsamında öğretim elemanı olarak ve İstanbul Teknik Üniversitesi Genç Girişimci Geliştirme Programı (G3P) kapsamında Danışma Kurulu Üyeliği ve Öğretim Görevlisi olarak çalışmıştır.

TOBB Türkiye Patent ve Marka Vekilleri Meclisi, EPI Avrupa Patent Enstitüsü, AIPPI-Uluslararası Fikri Hakları Koruma Birliği, PEM-Patent ve Marka Vekilleri Derneği, ICC-Milletlerarası Ticaret Odası, İSO KATEK-İstanbul Sanayi Odası Kalite Teknoloji İhtisas Kurulu, UİG-Ulusal İnovasyon Girişimi, Türk Patent ve Marka Kurumu Danışma Kurulu, Ege Üniversitesi EBİLTEM ve Ankara Üniversitesi TTO Danışma Kurulu üyeliği ve G3 FORUM Geleceğin Gücü Girişimciler programında mentorluk yapmıştır.

2011 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul Taksi Yarışması’nda Fikri Haklar Danışmanı olarak görev yapmıştır.

TOBB bünyesinde kurulan Türkiye Patent ve Marka Vekilleri Meclisi Üyeliği, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması, Erciyes Teknopark BİGG (Bireysel Genç Girişim) Programı ve TET Proje Baharı Yarışmasında Jüri üyeliği yapmıştır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde, yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Sınai Haklar (Ankara Patent yayını), Fikri Haklar Kılavuzu (İSO yayını), Marka Nedir Nasıl Korunur? (Para Dergisi yayını), Fikri Haklar Sözlüğü (TÜSİAD yayını), Buluşlar ve Patent Sistemi-Inventions and Patent System (Boğaziçi Üniversitesi yayını) vb. yayınları ve çeşitli dergilerde yayınlanmış birçok makalesi bulunmaktadır.
Ömer Barış GÖKPINAR

Ömer Barış Gökpınar, 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. State University of West Georgia’da MBA programını tamamlayan Gökpınar, uzun yıllar Procter & Gamble, Vodafone ve Turkcell gibi şirketlerde marka yönetimi, pazarlama ve pazarlama iletişimi alanlarında yöneticilikler yaptı.

Profesyonel hayatına 1998 yılında Worldspan’de Pazarlama Uzmanı olarak başlayan Ömer Barış Gökpınar, 2000-2004 yılları arasında Procter & Gamble’da Marka Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Alametifarika’da Marka Direktörlüğü ve TBWA/Istanbul’da Marka Grup Direktörlüğü görevlerini üstlenen Gökpınar, 2009 yılında Vodafone’da Marka Stratejisi ve Pazarlama İletişimi Kıdemli Müdürü oldu. 2012’de Pazarlama İletişimi Kıdemli Müdürü olarak girdiği Turkcell’den 2015 yılı sonunda Pazarlama İletişimi Direktörü olarak ayrılan Gökpınar, 2016’dan bu yana Samsung Electronics Türkiye’de Kurumsal Marka ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev almaktadır.
Demet Sabancı Çetindoğan

Türkiye’nin en büyük holdinglerinden Sabancı Holding’in kurucusu Sabancı ailesinin üçüncü kuşak fertlerinden olup eğitimini Richmond College’da (İngiltere) tamamlamıştır. Cengiz Çetindoğan ile evli olan Demet Sabancı Çetindoğan, üç çocuk annesidir.

Demet Sabancı Çetindoğan’ın girişimci kariyeri, 1999'da eşi Cengiz Çetindoğan ile birlikte kurduğu perakende tekstil firması DEMSA A.Ş. ile başlamıştır. Pek çok marka ve modacıyı Türk tüketicisi ile buluşturmuş; kendi mağaza zinciri olan “Brandroom”u yaratmış. Türkiye’nin ilk uluslararası lüks departman mağazası Harvey Nichols’tan sonra, Demsa Group, moda mağazacılığının önemli markalarından biri olan, 120 yıllık Fransız Galeries Lafayette’i de 2017 Türkiye’ye getirmiştir. Kendine özgü, şık mağazalarıyla büyük beğeni topluyor ve yeni, modern, genç ve global kimliğini yansıtıyor.

2015 yılında DEMSA, HIREF'ın büyük ortağı olmuştur.Kültürümüzün markalaşma yolculuğuna katkı sağlamaktır amacı. Anadolu’nun binlerce yıllık uygarlık tarihinin izlerini taşıyan Türk el sanatları ‘hediyelik eşya ve dekorasyon objeleri’ üzerine çalışmaktadır. Kurum ve kişiye özel üretimler yapmaktadır. . Hiref ve yöresel yemeklerimizin modernize sunumuyla hayranlık uyandıran Hiref Design Cafe’yi 2019 yılında açmıştır.

Demsa Group, dünyanın en köklü ve prestijli, dünya trendleri belirleyen dekorasyon markalarını D’Maison dekorasyon markası ile 2018 tutkunları buluşturmuştur.

2006 yılında kurduğu, kök hücre araştırmaları yapan ONKİM Kök Hücre Teknolojileri adında sağlık sektörüne girmiştir. Ulusal ve uluslararası kuruluşlara Ar-Ge desteği verebilecek yetkinlikte bir saklama ve üretim merkezine sahip olan ONKİM, gerek köklü kadrosu ve gerek tıbbi alt yapısıyla, GMP koşullarında ve Ar-Ge çalışmalarıyla yıllar boyu garantili ürün sunumunu teminat altına almaktadır. ONKİM, son teknoloji ile donatılmış İstanbul Üniversitesi Teknopark alanında yüksek standartlara sahip bir merkez ve laboratuvarı hizmete almıştır.

ONKİM Kök Hücre Teknolojileri merkezinde üretilen 12 farklı ürünler bulunmaktadır. ‘Göbek Kordonu Kaynaklı Mezenkimal Kök Hücre, Kemik İliği Kaynaklı Mezenkimal Kök Hücre, Yağ Doku Kaynaklı Mezenkimal Kök Hücre, Deri Biyopsi Kaynaklı Kök Hücre İzolasyonu, Fibroblast, Sünnet Derisi Bankacılığı, Diş Pulpası Bankacılığı, Zenginleştirilmiş Yağ Kök Hücresi, Kondrosit, Kondromembran, Saç Folikülü Kaynaklı Kök Hücre ve Kordon Kanı Bankacılığı’dır.

2008'de kurulan uluslararası deniz taşımacılığı şirketi Densa Deniz Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği'ni de üstlenmiştir.

Kurucusu olduğu Demsa Group, tarihi Pera Palas Oteli'ni devralmış, başarı ile faaliyet yürütmektedir. 2010 yılında Maçka Otelini satın alan Demsa Group oteli yeniden baştan inşa etmiş ve 2015 Mart ayında St. Regis İstanbul olarak faaliyete geçirmiştir.

Grup bünyesinde 2012 yılında kurulan turizm acentası TATİLSA hizmetlerine devam etmektedir. Çok kısa zamanda turizm sektöründe başarılar sağlamıştır. Tatilsa TÜRSAB tarafından düzenlenen uluslararası A sınıfı seyahat acentası lisansına ve uluslararası IATA biletleme sertifikasına sahip bir seyahat acentası ve etkinlik ajansıdır.

Ayrıca Tatilsa kendi bünyesinde sağlık turizmine başlayarak 2017 yılında Health Destination Turkey kurmuştur. Hala hizmetlerine devam eden Health Destination Turkey, TÜRSAB tarafından düzenlenen uluslararası A sınıfı seyahat acentası lisansına sahiptir.

Toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket eden Demet Sabancı Çetindoğan'a, katkılarından dolayı pek çok kurum ve kuruluş tarafından teşekkür ve şükran plaketleri sunulmuştur.

2014 yılında Monte-Carlo “Yılın Kadını” ödülünün sahibi oldu. (Kendisi bu ödüle sahip olan ilk Türk kadınıdır.) 2015 yılındaysa, Uluslararası Kadın Forumu (IWF) Hall of Fame ödülüne layık görüldü. (Kendisi bu ödüle sahip olan ilk Türk kadınıdır.)

TİKAD (Türkiye İş Kadınları Derneği) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı ve YÇD (Yaratıcı Çocuklar Derneği) Yürütme Kurulu Başkanı'dır. WAAS ( The World Academy of Art and Science) . Demet Sabancı Çetindoğan, Chaîne des Rôtisseurs Association Mondiale de la Gastronomie'de üye, Swiss Red Cross Ball onursal başkanlık ve Venetian Heritage Foundation’da üyelik yapmaktadır. Ayrıca, Türkiye’nin kültürel değerlerini korumak ve dünyaya tanıtma amacını güden Turkey One Association’ın kurucu başkanıdır.Georgetown Üniversitesi Yönetim Bölümü Anlaşmazlık Çözüm Programı Danışma Kurulu Üyesi ve Kadın Ekonomik Forumu 2016 İdari Komitesi Üyesidir.

Demet Sabancı Çetindoğan 2015 Macaristan Fahri Konsolosu olarak atanmıştır.
DİDEM ÇAPA

1963 yılında İstanbul’da doğdu. Maçka İlköğretim Okulu, Sainte Pulcherie Ortaokulu, Saint Michel Lisesini ve İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdi.

Authentic House adlı dekorasyon şirketinin ve Authentic Lighting adlı aydınlatma firmasının kurucuları arasında yer aldı. Ayrıca Türkiye’deki ilk ve en geniş kapsamlı dekorasyon portalı olan www.dekoweb.com’un yapımında yer aldı.

2002 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile birlikte Tasarım Tartışılıyor projesini gerçekleştirdi. Yine aynı yıl 3.Boyut Proje Üretim Merkezi’ni kurdu. Önde gelen firmaların işbirliğinde gerçekleştirdiği tüm projelerin kültür, sanat, eğitim ve yaratıcılığa katkıda bulunmasını hedefledi.

2002 yılında Topkapı Sarayı’ndaki Masallar ve Saraylar adlı okullar arası kültür sanat etkinliğinin organizasyonunu gerçekleştirdikten sonra 2003 yılında Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Halen Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine devam ediyor. Ayrıca 2006 yılından itibaren TİKAD Türk İş Kadınları Derneği Yüksek İstişare Kurulu üyeliğini, 2012 yılında kurulan ve kurucu üyeleri arasında yer aldığı EPOS7 Derneği’nin 2015 yılına kadar Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü.
2014 yılından itibaren Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu’nun Kurucu Üyesi olarak Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Takı tasarımı alanındaki çalışmaları ile 7. ve 8. IF Uluslararası İstanbul Hazır Giyim Fuarı açılış defilelerinde, Amsterdam Turkish Fashion Break açılış defilesinde, Miss Fashion TV güzellik yarışmasında ve iki kez Milano Fashion Week kapsamında yer alan Didem Çapa ayrıca çeşitli firmalar için de özel koleksiyonlar hazırlamaktadır.

Ulusal ve uluslararası sergiler, etkinlikler ve çeşitli alanlarda gerçekleştirdiği öncü projelerin yanı sıra bazı kamu kuruluşları ve önemli firmalara kurumsal danışmanlık hizmeti vermektedir.